top of page

Havalimanı
Özel Güvenlik Hizmeti

Havalimanı Güvenlik Hizmet alımı nasıl olmalı?

Sirkülasyonun fazla olduğu bölgeler arasında olan Havalimanlarında Güvenlik tedbirleri üst seviyede tutulmaktadır. Bu seviyedeki bölgelere hizmet sağlayan Özel Güvenlik Şirketlerinin 5188 Sayılı kanun kapsamında hizmet veriyor olması ve konusunda tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Hizmet alımlarında Çalıştırılacak Personellerin GBT bilgilerinden, şirketin yönetim kadrosunun yapısı dahil tüm kademeler için ayrı değerlendirmeler yapılarak Hizmet alımının gerçekleşmesi tavsite edilmektedir.

havalimani-guvenligi
Havalimanı Güvenliği Nasıl Olmalı?

5188 sayılı kanun kapsamında Hizmet veren Özel Güvenlik Şirketleri ile Kolluk kuvvetleri tarafından Güvenliği sağlanan Havalimanlarında, dikkat edilmesi gereken konuların başında giriş Güvenliği gelmektedir. Havalimanına girişi yasak olan maddelerin girişte engellenmesi hayati önem taşımaktadır. Uçak Güvenliği, Bagaj Güvenliği, Araç Güvenliği, Yolcu Güvenliği ve Çalışan Personellerin güvenliği de sırası ile önem taşımaktadır. Havalimanları sirkülasyonun fazla olduğu bölgelerdir, bu alanlarda kalabalık yönetimi ve analizi önemli konuların başına gelmektedir. Havalimanı Güvenliği sağlayan Güvenlik Şirketleri belirtilen konularda profesyonellik kazanmış olması gerekmektedir.

Havalimanı Güvenliğinde Nelere Dikkat edilmeli?

Havalimanlarında alınan Güvenlik önlemleri arasında en önemlisi girişte yapılan kişi ve bagaj araması olarak değerlendirilmektedir. Fiziki ve Elektronik Güvenlik ile yapılan bu arama sayesinde yasak olan maddelerin girişi ve aranan şahısların tespit edilmesi sağlanmaktadır. Bu birimin kurulmasında eğitimli personeller ve gelişmiş Elektronik Güvenlik aletlerinden yardım alınabilmektedir.

ozel-guvenlik-sirketi

Havalimanı için Güvenlik Hizmeti veren Güvenlik Şirketi

Havalimanları için Özel Güvenlik Hizmet alımlarında dikkat edilmesi gereken hususların başında değerlendirilen Güvenlik Şirketinin Kurumsal yapısı ve Havalimanı konusunda tecrübesi olmalıdır. Ülke Güvenliği açısından da önem arz eden Havalimanlarında insan sirkülasyonunun fazla olması nedeni ile kalabalık yönetimi konusunda tecrübeli, Teknolojik alt yapısı bulunan, Eğitimli Personelleri ile hizmet sağlayabilecek Özel Güvenlik Şirketleri tercih edilmelidir. 
havalimani-elektronik-guvenlik

Havalimanlarında Elektronik Güvenliğin önemi?

Teknolojik Güvenlik desteğinin en çok ihtiyaç duyulduğu yerlerin başında gelen Havalimanlarında, Güvenlik Kameraları, X Ray, Dedektör, K9, Kişi Tanıma, Evrak Kontrol gibi teknolojik destekli ekipmanlar kullanılmalıdır. 

Havalimanı için Özel Güvenlik Hizmet alım Sözleşmesi

Havalimanı için Özel Güvenlik Hizmet Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?

Özel Güvenlik Hizmet Sözleşmesi içeriğinde tarafların ticari bilgileri, hizmet alım süresi, işin mahiyeti, kadro sayısı ve ödenecek tutar, kullanılacak ekipmanlar açıkça belirtilmelidir. Sözleşme içeriğinde belirtilen maddeler, Özel Güvenlik Hizmet alımının ne şekilde nasıl ve ne zaman yapılacağı konularını içerir. İhtilafa düşülmesi durumunda Özel Güvenlik Hizmet alım sözleşmesindeki maddelerin geçerli olacağı unutulmamalıdır.

Havalimanı Güvenliği için Hazırlanmış Örnek Özel Güvenlik Hizmet Sözleşmesi

 
bottom of page